Sunday, 13 October | |||
08:15 - 09:15 | Workshop Registration | ||
09:00 - 12:00 | Morning Workshops (Break at 10:30) | ||
13:45 - 14:15 | Workshop Registration | ||
14:00 - 17:00 | Afternoon Workshops (Break at 15:30) | ||
17:00 - 19:00 | Conference Registration and Check-In | ||
17:00 - 19:00 | Wine and Cheese Welcome Reception | ||
Monday, 14 October | |||
07:00 - 18:05 | Registration | ||
08:00 - 08:30 | Opening Remarks | ||
08:30 - 09:15 | Plenary Presentation I John A. Rogers, Northwestern University, USA |
||
09:15 - 09:30 | Transition | ||
09:30 - 10:30 | Session 1A1 | Session 1B1 | Session 1C1 |
10:30 - 11:00 | Break: Exhibit and Poster Inspection | ||
11:00 - 12:20 | Session 1A2 | Session 1B2 | Session 1C2 |
12:20 - 13:50 | Lunch | ||
12:25 - 13:45 | Industrial Stage 1 | ||
13:50 - 14:35 | Plenary Presentation II Bin Liu, National University of Singapore, SINGAPORE |
||
14:35 - 16:35 | Poster Session 1 and Exhibit Inspection | ||
16:05 - 16:35 | Break | ||
16:35 - 18:05 | Session 1A4 | Session 1B4 | Session 1C4 |
18:05 | Adjourn for the Day | ||
18:15 - 19:45 | MicroTAS Student Mixer | ||
18:15 - 22:30 | Women in Microfluidics Event | ||
Tuesday, 15 October | |||
08:15 - 08:30 | Announcements | ||
08:30 - 09:15 | Plenary Presentation III Ulf Landegren, Uppsala Universitet, SWEDEN |
||
09:15 - 09:35 | Lab on a Chip and Dolomite - Pioneers of
Miniaturization Lectureship Prize and Presentation |
||
09:35 - 09:50 | Transition | ||
09:50 - 11:10 | Session 2A1 | Session 2B1 | Session 2C1 |
11:10 - 11:40 | Break: Exhibit and Poster Inspection | ||
11:40 - 12:40 | Special Focus Session | ||
12:40 - 13:50 | Lunch | ||
12:45 - 13:45 | Industrial Stage 2 | ||
13:50 - 15:10 | Session 2A3 | Session 2B3 | Session 2C3 |
15:10 - 17:10 | Poster Session 2 and Exhibit Inspection | ||
16:40 - 17:10 | Break | ||
17:10 - 18:40 | Session 2A4 | Session 2B4 | Session 2C4 |
18:40 | Adjourn for the Day | ||
Wednesday, 16 October | |||
08:15 - 08:30 | Announcements | ||
08:30 - 09:15 | Plenary Presentation IV Jennifer A. Lewis, Harvard University, USA |
||
09:15 - 09:30 | Transition | ||
09:30 - 10:30 | Session 3A1 | Session 3B1 | Session 3C1 |
10:30 - 11:00 | Break: Exhibit and Poster Inspection | ||
11:00 - 12:00 | Session 3A2 | Session 3B2 | Session 3C2 |
12:00 - 13:05 | Lunch | ||
12:05 - 12:45 | Industrial Stage 3 | ||
13:05 - 13:50 | Plenary Presentation V Hatice Altug, École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), SWITZERLAND |
||
13:50 - 14:00 | MicroTAS 2025 Announcement | ||
14:00 - 16:00 | Poster Session 3 and Exhibit Inspection | ||
15:30 - 16:00 | Break | ||
16:00 - 17:30 | Session 3A4 | Session 3B4 | Session 3C4 |
17:30 | Adjourn for the Day | ||
19:00 - 22:00 | Conference Banquet | ||
Thursday, 17 October | |||
08:30 - 09:15 | Plenary Presentation VI Yuk Ming "Dennis" Lo, Chinese University of Hong Kong, HONG KONG |
||
09:15 - 09:35 | Microsystems & Nanoengineering/Springer Nature - Test of Time Award | ||
09:35 - 09:50 | Transition | ||
09:50 - 11:20 | Session 4A1 | Session 4B1 | Session 4C1 |
11:20 - 11:50 | Break and Exhibit Inspection | ||
11:50 - 12:30 | Awards Ceremony • CHEMINAS – Young Researcher Poster Awards • Royal Society of Chemistry/Lab on a Chip – Widmer Poster Award • Sensors (MDPI) – Outstanding Sensors and Actuators, Detection Technologies Poster Award • IMT Masken und Teilungen AG – Microfluidics on Glass Poster Award • NIST and Lab on a Chip – Art in Science Award • Biomicrofluidics (AIP) – Best Paper Awards • Elsevier Sensors and Actuators B. Chemical – Best Paper Award • Microsystems & Nanoengineering/Springer Nature – Best Talk Award |
||
12:30 - 12:45 | Closing Remarks | ||
12:45 | Conference Adjourns |